Czym jest dekor?

Ideą dekoru jest nadanie produktowi atrakcyjnego wyglądu. Jest to co prawda ogólna idea każdego produktu drukowanego, jednak dekory drukowane obejmują szczególną gamę produktów, są to przede wszystkim dekory powierzchniowe, opakowania metalowe oraz nakrętki do butelek, zwane również białymi nakrętkami.

Przykłady dekorów

Dekory powierzchniowe

Nawierzchnie podłogowe
Okleiny i folie meblowe
Tapety

Opakowania metalowe

Puszki na napoje
Puszki ze sprayem
Puszki do przechowywania / produkty w puszkach
Puszki dekoracyjne

Zamknięcia butelek

Kapsle
Zakrętki

Cechy charakterystyczne druku dekoracyjnego

Rodzaje produktów łączonych pod nazwą decor są bardzo różne, tak samo jak różne są procesy druku. Metody druku stosowane w druku dekorów to przede wszystkim fleksografia i wklęsłodruk, ale zdarzają się też zastosowania druku offsetowego, zwłaszcza w przypadku opakowań metalowych. Podczas gdy flekso jest preferowane w przypadku mniejszych nakładów i elastyczności w doborze materiałów, wklęsłodruk jest stosowany w przypadku dekorów o bardzo wysokich wymaganiach dotyczących jakości druku i/lub długich nakładów.

Jeśli spojrzymy na druk opakowań metalowych w porównaniu z drukiem dekoracji powierzchniowych, typowe aspekty procesu drukowania różnią się dość znacznie.

 

Typowe właściwości druku dekorów metalowych

Druk na arkuszach metalowych

Arkusze są zazwyczaj przekształcane w końcowe opakowania metalowe bezpośrednio po procesie drukowania. W niektórych przypadkach, nadruk jest nawet wykonywany na gotowym produkcie metalowym (np. w przypadku puszek do napojów).

Typowe właściwości druku dekorów powierzchniowych

Przeważnie na podłożach papierowych lub foliowych

Dekory powierzchniowe to cienkie warstwy, które są przymocowane do przedmiotów takich jak meble, drzwi lub podłogi i dlatego muszą być elastyczne, aby idealnie połączyć się z powierzchnią.

W jaki sposób AkeBoose może wspierać Cię w procesie drukowania dekorów

AkeBoose wyposaża Państwa w wysoce precyzyjne i elastyczne systemy dozowania oraz systemy zasilania w farbę, które pomagają Państwu w spełnieniu wysokich wymagań jakościowych stawianych produktom dekoracyjnym. Łatwa obsługa i niewymagająca konserwacji konstrukcja naszych rozwiązań produktowych umożliwia Państwu efektywne skupienie się na swojej podstawowej działalności, jaką jest drukowanie i wykańczanie.

NASZE ROZWIĄZANIA DO DRUKU DEKORÓW

Systemy komór raklowych NOVA XLS

Stałe i wysokiej jakości dozowanie farby w druku fleksograficznym o doskonałej odporności mechanicznej i chemicznej

System zasilania w farbę EPQ 200

Kompaktowy i łatwy w obsłudze system zasilania w farbę zapewniający jej zrównoważony przepływ

System zasilania w farbę EPQ 300

Kompaktowy i wyjątkowo łatwy do czyszczenia dwupojemnikowy system zasilania w farbę.

Uchwyty raklowe dla rotograwiury

System uchwytów raklowych zastępujący tradycyjną listwę raklową z lamelą, zapewniający doskonałą precyzję zgarniania i znacznie obniżający koszty rakli

Specjalne rozwiązania do kontroli temperatury farby

Maszyny specjalne i komponenty dostosowane do indywidualnych zastosowań