Jak wybrać właściwy system zasilania w farbę dla danego zastosowania drukarskiego

Obszary zastosowań i charakterystyka różnych systemów pomp farbowych w przemyśle poligraficznym

Rozwiązanie pompy farbowej AkeBoose

Systematyczne zarządzanie barwą jest niezbędnym warunkiem uzyskania spójnych wyników druku fleksograficznego. Ważną częścią procesu zarządzania barwą jest zapewnienie optymalnego przepływu farby w cyklu farbowym, tak aby zawsze krążyła świeża farba i nie powstawały osady. Ponadto należy wprowadzić skuteczne mechanizmy odpowietrzające, aby powietrze mogło wydostawać się z komory raklowej i aby kałamarzyki wałka rastrowego były równomiernie wypełnione farbą.

Co właściwie decyduje o dobrym przepływie farby?

Decydującym czynnikiem jest to, że komora raklowa jest wypełniona wystarczającą ilością farby do danego zastosowania. Przepływ farby w przypadku pobierania małej ilości farby przez podłoże jest znacznie niższy niż w przypadku pobierania dużej ilości farby, np. w przypadku farbowania, powlekania lub drukowania dużych powierzchni. Regulacja przepływu farby zgodnie z charakterem zadania drukowania ma zatem kluczowe znaczenie, przy czym należy dążyć do osiągnięcia spójnego stosunku ilości farby doprowadzanej do komory i farby powracającej z komory.

Jeśli chodzi o powrót farby, powinien on być realizowany, jeśli to możliwe, grawitacyjnie. Ten rodzaj powrotu jest najprostszym sposobem odgazowania farby drukarskiej i przeciwdziałania jej spienianiu. Jednakże w praktyce często nie jest możliwe wprowadzenie grawitacyjnego przepływu zwrotnego z powodów związanych z konstrukcją maszyny lub instalacją. Konieczne jest wtedy kontrolowanie przepływu zwrotnego farby przy pomocy pompy. Obowiązuje tu następująca zasada: pompa zwrotna musi podążać za pompą zasilającą, dostosowaną do systemu komór raklowych.

 

Układ pomp farbowych musi zapewniać, że:

  • z jednej strony, pompa powrotna wytwarza większy przepływ objętościowy niż pompa zasilająca, tak że w komorze nie występuje nadciśnienie
  • z drugiej strony, w systemie komory raklowej nie jest wytwarzana próżnia.

 

W przypadku zasilania farbą idealny jest przepływ farby pozbawiony pulsacji. Nie można tego osiągnąć przy użyciu wszystkich typów pomp, dlatego w wielu przypadkach stosowane są pompy z tłumikami pulsacji.

W przemyśle drukarskim zazwyczaj instalowane są trzy rodzaje pomp:

Pompy bez pulsacji

Pompy odśrodkowe

Pompy z pulsacją, wyposażone w tłumik pulsacji

(Pneumatyczne-) pompy membranowe
(Elektryczne) pompy perystaltyczne

Konstrukcja tłumików pulsacji różni się w zależności od producenta. Firma AkeBoose opracowała specjalną formę tłumika pulsacji, którego wnętrze ma bardzo gładką powierzchnię i płynny kształt.

Dzięki temu tłumik jest łatwo samoczyszczący, nie gromadzi się w nim osad farby. Podczas czyszczenia obwodu farby, tłumik pulsacji jest również automatycznie przepłukiwany.

Tłumik pulsacji w systemie podawania farby AkeBoose

Który typ pompy jest odpowiedni do danego zastosowania?

Aby ocenić przydatność, warto przyjrzeć się charakterystyce, zaletom i ograniczeniom danego typu pompy.

Pompy odśrodkowe

 

  • gwarancja bezimpulsowego zasilania w farbę
  • nadają się przede wszystkim do zastosowań z niewielką ilością wymian farby, ponieważ czyszczenie pompy musi być wykonywane ręcznie i jest stosunkowo czasochłonne
  • może być stosowana tylko w połączeniu z grawitacyjnym powrotem, ponieważ konstrukcja pompy nie nadaje się do stosowania jako pompa powrotna
  • dlatego są bardzo odpowiednie dla wrażliwych farb, które mają tendencję do pienienia się, ponieważ powietrze może wydostawać się z farby przez dużą odległość grawitacyjnego przepływu powrotnego
  • może pompować wszystkie systemy farb o lepkości do 150 centypauzów cP (co odpowiada 40 sekundom w kubku wylotowym DIN4)
  • są niedrogie w zakupie
  • nie są samozasysające, dlatego muszą być koniecznie zainstalowane w zbiorniku

Seria pomp odśrodkowych EPZ

Seria pomp odśrodkowych "EPZ" firmy AkeBoose posiada zintegrowany bypass, który umożliwia płynną regulację przepływu w zakresie od 1 do 25 l/min. W skład agregatu pompowego wchodzi również pojemnik na farbę o pojemności od 25 do 55 litrów. Ukośne dno pojemnika zapewnia optymalne zasysanie farby nawet przy niskim poziomie napełnienia.

Pompy membranowe

 

  • są również odpowiednie do zastosowań z częstą zmianą farby, ponieważ można je szybko i łatwo wyczyścić
  • wymagają tłumika pulsacji aby zasilać farbą o niskiej pulsacji
  • są odpowiednie dla wszystkich systemów farb i wszystkich lepkości
  • umożliwiają prostą regulację przepływu za pomocą przepustnicy sprężonego powietrza, która jednak reaguje wrażliwie na zmiany lepkości podczas procesu drukowania - dlatego zaleca się regularne sprawdzanie lepkości
  • mają średni poziom ceny zakupu
  • są prawie bezobsługowe i niedrogie w utrzymaniu
  • mają umiarkowany bilans energetyczny ze względu na wykorzystanie sprężonego powietrza
  • są samozasysające
  • mogą być łatwo zintegrowane z systemem sterowania maszyny

Seria pomp membranowych EPQ

Seria "EPQ", AkeBoose oferuje kompaktowy system pompowy z dwiema sterowanymi pompami membranowymi zapewniającymi jednolity przepływ farby na zasilaniu i powrocie systemu komór raklowych. Zintegrowany system odwracania obiegu farby umożliwia szybkie i nieskomplikowane czyszczenie systemu podczas wymiany farby. Zespoły pomp dla maksymalnie czterech zespołów drukujących można zintegrować w szafie sterowniczej w celu zaoszczędzenia miejsca.

Pompy perystaltyczne (elektryczne)

 

  • bardzo dobrze nadają się do zastosowań z częstą wymianą farby, ponieważ są niezwykle łatwe do czyszczenia
  • umożliwia całkowitą separację mediów poprzez zastosowanie różnych węży i może pracować również w trybie sterylnym, np. przy drukowaniu produktów farmaceutycznych
  • są odpowiednie dla wszystkich systemów farb
  • wymagają tłumika pulsacji przy zasilaniu farbą o niskiej pulsacji
  • oferują bardzo niezawodną regulację przepływu za pomocą regulatorów częstotliwości
  • mają dobrą równowagę energetyczną
  • mają wyższe koszty początkowe niż inne typy pomp, ale są one częściowo kompensowane przez ich łatwość obsługi i niskie zużycie energii
  • wymagają regularnej wymiany węży; typowa żywotność węży wynosi od 3 do 12 miesięcy (w zależności od pompowanej cieczy)
  • oferują bardzo dobre możliwości integracji ze sterowaniem maszyny, np. w celu centralnego monitorowania przepływu farby lub temperatury medium.

Indywidualne rozwiązania systemów pompowych

AkeBoose GmbH opracowuje i dostarcza indywidualne rozwiązania pompowe dla konkretnych projektów. Zdjęcie obok przedstawia podwójne zasilanie powlekania z kondycjonowaniem dla powłok UV wraz z kontrolą temperatury. W tym systemie zastosowano pompy perystaltyczne z ciągłą kontrolą przepływu farby i konwerterami przepływu do łatwego opróżniania komór raklowych.

Posted in Uncategorized.